Quotessence
Home / Quotes / A Quotes

A Quotes

Browse famous quotes beginning with A. This page is a child index of the full Popular Quotes A-Z directory.

All A Quotes

“Aklında varoluş, kanında yüksek derece alkol, omuzlarında dünya, bacaklarında yorgunluk; ağır yaralarına rağmen halen savaşmaktan geri durmayan bir asker gibi yürüyordu. Kudurmuş denizlerde sarhoş bir gemi gibiydi, sallanıyordu; evet vardı, yer kaplıyor, çarpıyordu insanlara; yoksa bir boşluk nasıl çarpabilirdi bir varlığa? Ama yoktu, tek hissettiği yalnızca hiçlik ve boşluktu. Onların arasında asla var olamıyordu. Düşündü. “İnsan nasıl hem var olup hem de yok olabilirdi?” Bilmiyordu. Aslında hiçbir şey bilmek istemiyor, sadece sonsuza dek uyumak ve her şeyi, kendini dahi tamamen unutmak istiyordu. “Uyumak ve unutmak: İşte bütün mesele bu!”

“Ako bih se ja s Vama i suglasio da ste Vi i Vama slični intelektualci i kulturnjaci u našem hrvatskom narodnom vrtu sve slatko voće i mirisno cvijeće, a ja i meni slični ekstremisti samo drača i trnovina, onda Vas moram podsjetiti da bi sve to hrvatsko voće i cvijeće već odavno pobrstile tuđe krave i koze, da se nisu našle hrvatske trnove oštrice koje su im zabadale zazubice.”

“Ako je suncu zadaća da izađe, moja je zadaća pronijeti glagoljicu i osloboditi njezina slova. Život je put, put je misija, misija je život. Ako sam i letio posvuda poput sokola, od istoka do zapada i od sjevera do juga, među Kazare, Saracene, moravske Slavene i Hrvate, ne znači da sam bio besciljan. Slijedio sam put, pronašao sam svetoga Klementa, glagoljicu, ali i samoga sebe. Nisam napisao svoju knjigu, a ipak, uspio sam u svojem naumu. Liturgiju sam preveo na slavenske jezike, glagoljicom sam širio Kristovu Riječ.”

“Ako mislimo da će nam nakon smrti biti bolje, zašto se bojimo umiranja? Ako mislimo da će nas doktori izliječiti, zašto se bojimo bolnica? Zašto se bolnica zove bolnica, a ne ozdravljaonica? Zar nam fokus na bolest ne šteti koliko i bolest sama? Ako mislimo da će nas uvijek nešto boljeti, a to mora da je tako jer mi stalno govorimo o bolestima, zašto se onda ne ubijemo odmah?”

“Ako ostanemo sami sa sobom, bez knjiga, mi ćemo se odmah zaplesti, izgubiti - nećemo znati kome da se pridružimo, čega da se pridržavamo, šta da volimo a šta da mrzimo, šta da poštujemo i šta da preziremo? Nama je teško čak i da budemo ljudi, pravi ljudi svojim telom i krvlju; stidimo se toga, smatramo to za sramotu i uspinjemo se da budemo neki nerealni svečovek. Mi smo mrtvorođenčad, a odavno se već i ne rađamo od živih očeva, i to nam se sve više i više sviđa. Prilagođavamo se ukusu. Uskoro ćemo izmisliti da se rađamo nekako od ideje.”

“Ako si vjernik, a to podrazumijeva da moraš biti dobar, plemenit, ti bi trebao svim ljudima da želiš najbolje i da budeš ljudima od koristi. S obzirom da smatraš da je tvoja vjera najbolja, namjestu je i to da ti želiš da i ja postanem pripadnik tvoje vjere. Znaš, bilo bi sebično od tebe ako ne bi poželio meni i drugima da budemo vjernici kao ti. I ne samo da želiš, na tome bi kao vjernik trebao i poraditi. Ali, bez prisile. Toga u vjeri nema i ne bi smjelo biti.”

“Ako Uzvišeni Allah 30 puta u suri Er-Rahman postavlja pitanje: "Pa koju blagodat svoga Gospodara poričete?"... Ja te pitam: Misliš li da je poricanje to da nabrajaš šta sve ne vidiš da imaš od blagodati? Pa kako ćeš nabrojati ono što ne vidiš i ne osjećaš? Ili pak to da stalno nabrajaš šta sve od onoga što ne smatraš blagodatima imaš? Kao, na primjer, brige, nezadovoljstva, nade bez rada, neuspjehe bez truda... Dnevno sigurno možeš nabrojati bar 30 dobrih i lijepih stvari koje su ti date. Kreni od srca koje u ritmu kuca, a ti o tome ne moraš ni razmišljati. Ipak, nabrajamo vrteći se ukrug "problem" koji imamo, makar bio samo jedan, ali je nama vrjedniji spomena i razmišljanja od svega lijepog i dobrog. Eto, odatle ti tuga! Odatle ti briga! A Uzvišeni kaže da ne trebamo tugovati, i ne trebamo strahovati, ako smo vjernici. Tuga se veže za prošlost. A strah za budućnost. I jedno, i drugo - u Allahovoj su Vlasti, i u okviru Njegove Volje. Naša uloga u svemu je - da vjerujemo. Allahu, koliko i u Allaha. Možda je baš u tome problem? Možda nam se kroz ovo otkriva koliko uopće istinski vjerujemo? Resetiraj razmišljanje, i nasmiješi se!”

“Akon is a very talented songwriter to work with. His melodies, they're just insane. It's funny, I think about him a lot when I'm doing my melodies because he's so simple, and he's just been great. He keeps me on my feet, very grounded, but he also puts me on a silver platter, which is always very nice. So it's been an incredible influence. It's like every time you work with somebody that's better that you are, you become greater.”