Quotessence
Home / Quotes / N Quotes

N Quotes

Browse famous quotes beginning with N. This page is a child index of the full Popular Quotes A-Z directory.

All N Quotes

“Noćas bi mogao napisati veoma tužne stihove. Napisati, na primjer: "Noć je osuta zvijezdama i drhte, plava, nebeska svjetla u daljini. Ponoćni vjetar kruži nebom i pjeva. Noćas bi mogao napisati veoma tužne stihove. Volio sam je, a katkada - i ona je mene voljela. u noćima ko što je ova držah je u svom naručju. Ljubio sam je toliko puta pod beskrajnim nebom. Ona me voljela, i ja nju sam katkada volio, a kako i ne bih ljubio njene velike mirne oči. Noćas bi mogao napisati veoma tužne stihove. Misliti da je nemam. Osjetiti da sam je izgubio. Čuti beskrajnu noć, još beskrajniju bez nje. A stih pada na dušu kao na pašnjak rosa. Što znači da je moja ljubav nije mogla sačuvati. Noć je osuta zvijezdama i ona nije uz mene. To je sve, U daljini neko pjeva. U daljini. Moja se duša ne može pomiriti da sam je izgubio. Moj pogled je traži, kao da je želi približiti. Moje srce je traži, a ona nije uz mene. Ista noć bjelinom ovija ista stabla, a mi, oni od nekad, više nismo isti.”

Author:Pablo Neruda

“NRTC is pleased with our preliminary agreement and we look forward to working with SES AMERICOM, as it develops the exciting, new IP-PRIME platform, .. NRTC is focused on finding telecommunications solutions that are ideal for rural communities and working with our membership to make those solutions a reality across the country.”

“Ntozake Shange tells us it's not so good to be born a girl. She does not object to being born a girl. She objects to what it means when you are born a girl. She objects to the way that girls are treated. She objects to the way that our dreams are stifled. She objects to the way that we are not taken seriously, we are there as some sort of plaything,”

“Nu! America nu poate fi luată prin surprindere! Publicitatea a pătruns atât de mult în viața americanilor, încât, dacă într-o bună dimineață majoritatea lor ar vedea la trezire că au dispărut reclamele, s-ar pomeni într-o situație disperată. N-ar mai ști ce țigări să fumeze, din ce magazin să cumpere haine de-a gata, cu ce băutură răcoritoare să-și potolească setea(...) Le-ar fi pur și simplu imposibil să se hotărască dacă merită să mestece gumă sau nu. Americanul ”de mijloc”, în pofida eficienței sale exterioare, este de fapt, o fire extrem de pasivă. Trebuie să-i dai totul de-a gata, ca unui soț răsfățat. Spune-i ce băutură e mai bună și el o s-o bea. Anunață-l ce partid politic îi aduce mai multe beneficii și el o să-l voteze. Spune-i ce Dumnezeu e mai ”adevărat” și el o să creadă în el. Numai un lucru să nu faci: nu-l obliga să gândească în orele din afara serviciului. Asta nu-i place, nu e deprins cu așa ceva. Iar ca să creadă în spusele tale, trebuie să i le repeți cât mai des cu putință.”

“Nu aveam frati sau surori, parintii nu prea puteau sa-mi cumpere jucarii sau jocuri, iar televizorul si calcatoarele inca nu se nascusera. Mi-am petrecut toata copilaria in Kerem Avraham din Iersualim, dar locul in care traiam cu adevarat era la marginea padurii, printre colibele, stepele, pajistile, zapada din povestile mamei mele si din cartile cu poze care se ingramadeau pe masuta joasa de la capul patului meu: eram in est, dar inima imi era in vestul cel mai indepartat. Sau "miazanoaptele cel mai indepartat", cum se spunea in acele carti. Rataceam ametit prin padurile virtuale, paduri de cuvinte, colibe de cuvinte, pajisti de cuvinte. Realitatea cuvintelor inlatura inabusitoarele curti dosnice, fierul ruginit intins peste casele de piatra, balcoanele incarcate de ciubere si sarme de rufe. Ceea ce ma inconjura n-avea importanta. Tot ce avea importanta era facut din cuvinte.”

“Nu există moarte frumoasă. Când mor, oamenii nu se sparg în mii de fluturi ori în frânturi de curcubeu. Nu se ridică nicio cortină dacă strigă cineva ”bis!” și nu există nicăieri vreo mulțime care să aplaude liniștea lăsată în urmă. Nu te sărută pe tâmplă vreo zână și niciun înger nu-ți alină durerea. La revedere, drum bun! Un ultim icnet și gata. Fără generic de final.”

“Nu există viață fără accident. Pe măsură ce se scurgeau anii, eram din ce în ce mai puțin convinși că, în cele din urmă totul se va aranja. Acum nu mai suntem așa de siguri. Dar știam din sursă sigură că evenimentele erau greșite atunci când ne produceau neplăceri și că întotdeauna noi eram cei care aveam dreptate. Dumnezeu și regele erau de partea noastră. Această măreață coaliție constituia garanția trecutului. Viitorul poate că îi cam scăpa de sub control. Ei și, ce importanță avea! Noi trăiam în trecut.”